Devět našich žáků si třetí květnovou sobotu dopřálo opravdu nevšední kulturní zážitek. Vyrazili jsme do ostravského Trojhalí na monumentální provedení Mahlerovy Osmé symfonie, známé také jako „Symfonie tisíců“.
Na jednom pódiu se spojilo téměř 600 hudebníků, zpěváků a sólistů z Česka i zahraničí. Pod taktovkou dirigenta Christiana Arminga vznikl mimořádný hudební zážitek, který trval více než sto minut.
Šlo zároveň o největší koncert vážné hudby v Moravskoslezském kraji. Mahlerova Osmá symfonie patří kvůli svému rozsahu, interpretační náročnosti i prostorovým požadavkům mezi nejméně uváděná díla symfonického repertoáru. Od roku 1989 zazněla v České republice pouze sedmkrát. Ostrava se tak stala teprve třetím českým městem, kde bylo toto dílo v novodobé historii provedeno.
Pro některé žáky šlo o první setkání s takto rozsáhlým dílem vážné hudby. Je možné, že tím pan ředitel některé účastníky na čas od další klasické hudby „odrovnal“. Stejně tak ale mohl právě v někom probudit nový zájem o hudbu, koncertní umění nebo třeba budoucí životní směřování.
Podobné akce připomínají, že škola není jen o učebnicích a lavicích. Důležité jsou také skutečné zážitky, společné zkušenosti a možnost poznávat svět i mimo školní třídu.